Kolečka

Jak velká kolečka jsou pro mě fajn?

Otázka koleček je nejvíce diskutovaná. Je zde taky nejvíce nepřesností. Kolečko pro dobrý odraz nesmí mít plošky vlivem sjetí, nebo po brzdění. Jestliže se budeme bavit o sportovním bruslení začneme u průměru 84mm.

Velikost 84 mm

je dosažitelná všem. Při nejkratším rámu je rozchod koleček cca 255 mm a to je pro dámy stejně nebo zanedbatelně víc než délka chodidla. Pro chlapy je pak vhodnější delší rám. Velikost 84 mm mi přinese snadnou ovladatelnost, nízké těžiště a minimální namáhání kolen.

Velikost 90 mm

je uváděna jako fitnes, ale brusle má stále rozchod koleček něco málo přes 270 mm. To pro chlapy představuje z hlediska poměru k velikosti chodidla stejnou hodnotu jako 84 mm kolečka pro dámy. Rozdíl mezi 84 – 90 – 100 je větší rychlost a zklidnění jízdy.

Velikost 100 mm

je vstup do sportovní jízdy. Je zde na výběr z mnoha rámů a kvalitních koleček. Rámy se dělají od velikosti 12″ – 302 mm až po 13,2″ – 33,53 mm. V případě, že jste již na bruslích jezdili a chcete se zlepšovat je přechod rovnou na 100 mm to nejlepší rozhodnutí. Ti z vás co si opravdu nejsou jisti, mohou pořídit brusli s rámem pro 100 mm kolečka a osadit je 90 mm. Po rozkoukání a ojetí koleček lze následně brusli osadit 100 mm kolečky. Průměrná rychlost od 20 km/h.

Velikost 105 mm

je dnes poměrně opomíjená. Brusle se standardně 105 mm kolečky neosazují, ale rámy pro 100 mm kolečka délky nad 12,6″ 320 mm umožňují použití koleček až 105 mm. Rozdíl v ovladatelnosti proti 100 mm je nulový nebo naprosto zanedbatelný a využíváte vlastnosti většího kolečka. Průměrná rychlost od 24 km/h.

Velikost 110 mm

byla do nedávna vrcholem nabídky. Rám musí mít délku minimálně 13,2″ přes 335 mm. Svezení je to parádní a brusle krásně a klidně jede i při vysokých průměrných rychlostech okolo 34 km/h. Kolečka velmi dobře překonávají nerovnosti. Průměrná rychlost od 28 km/h.

Velikost 125 mm

je v současné době nový trend. Kolečko od firmy Bont jako jediné na trhu má hliníkový střed a paprsky s plochou pro urethan. Jako jediné dokáže přenést enormní síly a je zároveň dostatečně lehké. Určeno jen pro závodníky a díky své lepší schopnosti filtrovat nerovnosti může být voleno i sportovci s problémy zad pro zvýšení komfortu.

Můj názor z vlastních zkušeností a dlouholetého styku se zákazníky hovoří jednoznačně pro kolečka průměru 100 mm. V případě závodníků, sportovců technicky zdatných nebo velmi silných pro kolečka průměru 110 mm a 125mm. Pro kolečka 100 mm je rám stále ještě živý a lze se na něm aktivně učit vedení a odraz. 110 a 125 mm je velmi stabilní, ale prostor pro hledání nejlepší trajektorie při odrazu není. Navíc kolečka 110 mají velmi výrazný gyroskopický efekt a při špatné technice ve fázi přitahování nohy po odrazu unaví.

 Jakou tvrdost koleček.

Kolečka pro sportovní jízdu se používají v tvrdostech od 83A do 89A. Tvrdost se volí dle váhy bruslaře, použití, kvality a profilu trati a kvality kolečka. Velmi obecně lze říct, že pro sportovní jízdu u mužů okolo 70 – 85kg je vhodná tvrdost 85A a pro závodní 87A. Měkké kolečko má lepší přilnavost a také lépe tlumí nerovnosti povrchu. Je tedy komfortnější a bezpečnější. Tvrdé kolečko se lépe odvaluje a přenáší síly.